Jak wygląda pojazd niejezdny?

Czy każde auto po kolizji nie nadaje się do dalszej jazdy? Jak wygląda pojazd niejezdny? Kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami z tego zakresu.

Jakie są najważniejsze wady techniczne auta?

W przypadku bardzo poważnych wad i tylko wyłącznie tych jasno określonych policjant ma prawo pozbawić kierowcę dowodu rejestracyjnego. Jednak musi to być między innymi uszkodzenie elementu nośnego konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy.

Za poważną wadę, można także uznać nienadające się do użytku ogumienie, co może zmniejszać przyczepność, czy awaria świateł mijania lub stopu. Znaczne luzy w kierownicy, także mogą uchodzić za wadę, która uniemożliwia jazdę autem.

Są to takie wady, które uniemożliwiają poruszanie się autem po drogach, ze względów bezpieczeństwa. Powyższe kryteria określają, jak wygląda pojazd niejezdny, a tym samym czy możemy bezpiecznie poruszać się po drodze.

Kiedy jeszcze policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Przykładowo, gdy dowód rejestracyjny jest nieczytelny i nie można wyczytać z niego danych pojazdu, a także, jeśli jest podejrzenie sfałszowania go. Nie jedna stacja wydaje także pozytywną opinię o stanie auta, lecz prawda jest inna. Wtedy policjant widząc, że przegląd został źle wykonany, może nie dopuścić samochodu do dalszego ruchu.

Czy można jeździć autem po kolizji?

Jeśli nie ma w nim wyżej wymienionych wad, jeśli nie stanowi ono zagrożenia dla ruchu drogowego, jest to dopuszczalne. Należy pamiętać jednak, że nie raz na początku, zaraz po kolizji, nawet gdy nie zostanie kierowca pozbawiony dowodu, to auto może być niesprawne. Mogą to być uszkodzenia mało widoczne lub takie, które dopiero się ujawnią.

Kwestie sporne – uzyskaj pomoc – Kancelaria Odszkodowawcza Pruszków.

Jeśli pozbawienie jest uzasadnione, najlepiej jest jak najszybciej naprawić wszelkie uszkodzenia. Jednak jeśli policjant kierował się tylko podejrzeniami, a nie sprawdziły się one, można dochodzić swoich praw na drodze prawnej. Pomoc można uzyskać w Kancelarii Odszkodowawczej z Pruszkowa. Na stronie kancelariaciti.pl można dowiedzieć się, w jakich sytuacjach droga prawna jest wskazana.