Gdzie naprawić auto po kolizji?

W przypadku szkody lub kolizji na drodze, każdy kierowca ma do wyboru dwie opcje naprawy samochodów. Jednak niestety żadna z nich nie jest idealna i tak jak we wszystkich przypadkach – każda ma swoje wady i zalety. Jaką zatem opcję wybrać, gdzie naprawić auto po kolizji, aby na tym nie stracić?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kierowcom dwie opcje likwidacji szkód do wyboru: gotówkową lub bezgotówkową. Ta pierwsza polega na tym, iż kierowca otrzymuje gotówkę lub przelew na konto, sam decyduje w którym warsztacie przeprowadzi naprawę pojazdu. Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybkie dochodzenie odszkodowań – kierowca otrzymuje pieniądze w odstępie maksymalnie 3-7 dni po zgłoszeniu szkody. Ponadto rozliczenie to niesie za sobą minimum formalności, co dodatkowo może zachęcać do skorzystania właśnie z tej formy rozliczenia. Niestety, główną wadą metody gotówkowej jest fakt, że ubezpieczyciele bardzo często zaniżają kalkulacje kosztów naprawy.

Z kolei metoda bezgotówkowa po szkodzie jest bardzo wygodną i komfortową formą rozliczenia, ponieważ uszkodzony samochód trafia do warsztatu, który ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem. W ten sposób kierowca nie angażuje swoich środków i po pewnym czasie odbiera naprawione auto. Główną wadą tej formy rozliczeń jest czas – naprawa i wszystkie formalności z nią związane mogą trwać nawet kilka tygodni, a poszkodowany ma ograniczony wpływ na to, gdzie naprawić auto po kolizji.

Metoda kosztorysowa – dla kogo?

Forma wypłaty gotówkowej nazywa jest także metodą kosztorysową z uwagi na fakt, iż wysokość odszkodowania wypłacana jest właścicielowi pojazdu w oparciu o sporządzony kosztorys po szkodzie. Bardzo często likwidatorzy towarzystw ubezpieczeniowych doradzają klientom skorzystanie z tej właśnie metody, ponieważ te kosztorysy często są zaniżane. Z formy gotówkowej najbardziej opłaca się skorzystać osobom, które są właścicielami starszych samochodów, chętnie wykorzystują nieco tańsze części zamienne oraz same chcą zdecydować, gdzie naprawić auto po kolizji, korzystając z usług zaprzyjaźnionych mechaników. Gdyby naprawa okazała się droższa niż przewidziano w kosztorysie, np. wskutek niezauważonych uszkodzeń samochodu podczas oględzin rzeczoznawczy, możliwe jest dochodzenie odszkodowań po przyjęciu kwoty bezspornej lub sprzedaż wierzytelności i uzyskanie dopłaty do odszkodowania.

Za niskie odszkodowanie? Sprawdź kosztorys – Pruszków  i okolice.

Jeśli od szkody nie minęły trzy lata, a odszkodowanie zostało wypłacone na podstawie kosztorysu, możesz sprawdzić, czy przyznana kwota nie została zaniżona. Skorzystaj z pomocy kancelariaciti.pl w Pruszkowie. Nasi specjaliści do spraw likwidacji szkody, bezpłatnie sprawdzą, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania. Jest to bardzo szybka procedura pozwalająca na otrzymanie dodatkowych pieniędzy bez toczenia długotrwałych sporów z ubezpieczycielem oraz ponoszenia przy tym dodatkowych kosztów.