Czy warto oszczędzić kilkaset złotych na OC?

Czy warto oszczędzać na OC? Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jednakże wielu kierowców jeździ bez niego, tłumacząc się historią jazdy bezszkodowej od kilku lat. Sytuacja na drodze jest różna i zależy od wielu czynników. Styl jazdy i ostrożność jednego kierowcy nie wystarczy, by zapobiec wypadkowi, podczas gdy w jednym miejscu znajduje się kilkadziesiąt samochodów i wszystko zależy od sumy zdarzeń. Jakie ryzyko podejmuje kierowca w przypadku braku ubezpieczenia OC?

Koszty odszkodowania komunikacyjnego czekają na sprawcę wypadku.

Sprawca wypadku, który zdecydował się zaoszczędzić kilkaset złotych, będzie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za szkody. Z roszczeniem regresowym zgłosi się do niego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jeżeli wypadek miał miejsce poza granicami kraju. Warto wspomnieć, że w przypadku gdy poszkodowany poniesie poważne obrażenia lub zginie, jemu lub jego rodzinie należy się rekompensata warta kilka milionów. Zakres roszczeń z tytułu wypadku obejmuje zarówno odszkodowania komunikacyjne, jak i osobowe, a koszty trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Tymczasem wartość ubezpieczenia OC to kilkaset złotych. Bezszkodowi kierowcy mogą otrzymać nawet 60% zniżki. Nie warto więc oszczędzać, ze względu na ryzyko spłaty niebanalnej kwoty, którą zwykle generują odszkodowania komunikacyjne.